5 Втори трик за Мекотели

5 Втори трик за Мекотели

5 Втори трик за Мекотели

Blog Article



Постојат осум различни широки категории на мекотели на нашата планета.

Често дезинфекцирайте твърди повърхности, включително играчки, маси и дръжки на вратите.

Оттук част от кръвта попада направо в съдовете, влизащи в хрилете и след това в предсърдието. Така кръвта не е изцяло артериална. Кръвта има амебовидни левкоцити и дихателен пигмент – хемоцианин, при някои се среща и хемоглобин.

Повеќето мекотели се морски животни кои живеат во живеалишта од плитки крајбрежни области до длабоки води.

Хората принадлежим към клас бозайници; октоподите – към клас главоноги. Думата се отнася до странната им анатомия, при която пипалата им са прикрепени директно към едната страна на главата им, докато „торсът“ – торбестата мантия – е прикрепен към другата.

Този слой е сравнително дебел и здрав като придава белия цвят на старите черупки с разрушен конхиолинов слой. Под варовития слой е разположен седефеният или бисерен пласт. Той е образуван от голям слой хоризонтално разположени варовити пластинки, слепени с органично вещество. Седефеният пласт има свойството да иризира поради интерференция на светлината, падаща върху него. Съществуват обаче и видове, черупките на които нямат седефен пласт.

Двучерупчестите животни се заравят в пясък или утайки на морското дъно или в коритата на реките; те имат тънки, меки черупки, въоръжени с твърди върхове, и те се отварят в твърди повърхности като дърво или скала. Свободно движещите се двучерупки, като миди, използват мускулестите си единични крака, за да копаят в пясък и меки утайки;

Стриди: малките ларви на стридите се поставят върху варовик, който е чудесен дом за тях. Веднъж установили се в мекотели този варовик, ларвите образуват черупка. След една година те се поставят в телени мрежи в морето, което е богато на хранителни вещества.

Миди: семената на мидите се поставят върху въжета, за които те могат да се хванат със своите нишки.

Моноплакофорите са дълбоководни мекотели, снабдени с черупки, подобни на шапки.

Еволюционно, мекотелите се появяват в началото на камбрий. Въпреки древния си произход се считат за група в биологичен прогрес. Класификацията на типа все още не е напълно изяснена и е предмет на дебат от страна на зоолозите.

Сетилните органи се особено добро развиени кај полжавите и главонозите, при што, на пример, сложеноста на градбата на очите кај главонозите се приближува кон градбата на очите кај ‘рбетниците.

Хабитат: Сухоземни и водни местообитания на всеки континент и океан в света

Обично средното црево кај мекотелите е диференцирано во желудник (во кој своите секрети ги лачи крупната цревна жлезда) и тенко, неразвиено средно црево.

Report this page